Breakfast, recipe

Protein Oatmeal Pancakes – Super Easy

nnmz1900.jpg

After experimenting pancake recipes for quite some time, I finally settled on these oatmeal protein pancakes. Fluffy enough, healthy, packed with protein and fiber, what could be better?

Ingredients

 1. 1 cup of oats (or less) depending on your preference
 2. 1 egg white
 3. 3 tbs. baking powder
 4. 2 tbs. cinnamon
 5. 1/4 cups of coconut (optional)
 6. Water and/or Almond milk (or regular milk) until the batter is pancak-y (like in the picture shown below)
 7. Coconut Oil or whatever kind of oil you prefer
 8. Pinch of salt

Optional: Add protein powder if you prefer.

Directions

 • In a mixing bowl whisk egg white using a fork or a whisk. Add oat flour, baking powder and coconut (optional). Add milk or/and water until the batter is ready.
 • Preheat skillet on medium heat. Spray with oil (optional cause mine never stick to the skillet because of the oil in the batter) and pour the batter depending on a desired size of a pancake (2-3 tbsp for a medium size like on a photo). Cook for a couple minutes until you see the edges turning brown and the batter on top cooking. Flip with a spatula and cook until browned on the underside, 1 to 2 minutes more.
 • Serve within next 5-10 minutes with desired toppings. I used banana, cinnamon, walnuts and dates 🙂

Enjoy:)

Yours truly,

Fjo

battercooking-1024x494

Albanian Version

Pasi eksperimentova shumë me receta të pancakes (pallaqinka?), më në fund e gjeta recetën që m’pelqeu më së shumti. Të shëndetshme, plot me proteina dhe fibra, konsistencë perfekte, cka ka ma mirë?

Përbërësit:

 1. 1 filxhan oats (tërshërë) ose më pak se një filxhan
 2. 1 të bardhë të vesë
 3. 3 lugë të vogla pecivë
 4. 2 lugë të vogla cimet
 5. 1/4 filxhan me kokos (opsionale)
 6. Ujë dhe/ose qumësht bademi apo qumësht normal deri sa masa të jetë e mjaftueshme për pancake (shih foton ma lartë)
 7. Vaj kokosi apo cfarëdo vaji që preferoni
 8. Pak kripë

Opsionale: Shtoni proteinë pluhur nëse keni dëshirë.

Directions

 1. Në ni tas për përzierje vendosni miellin e tërshërës (mundeni me e blu në mikser NutriBullet ose tjeter) dhe shtoni kokosin, pecivën, kripën, cimetin dhe përzieni mirë. Shtoni të bardhën e vesë, qumështin dhe ujin. Përzijeni deri sa brumi osht gati si në foto.
 2. Nxejeni tiganin n’temperaturë të mesme. Lyeni tiganin me vaj ose mos e lyeni sepse këto pallaqinka nuk ngjiten pasi që kemi vaj edhe në brum. Derdhni brumin në tigan në madhësinë që keni qef me i pasë pallaqinkat. Gatuani për disa minuta deri sa skajet fillojnë të marrin ngjyrë t’kaftë dhe pastaj flipppp.
 3. Shërbeni brenda 5-10 minutave dhe përdorni cfardo toppings që keni dëshirë. Unë sot i mbulova me banane, arra, hurme dhe cimet.

Pancake-Batter

img_1255-e1496521108326.jpg

Advertisements

albakrp

Digital journal of my very essence. I share everything I like and believe in, with the ultimate purpose of inspiring you.

You may also like...

5 Comments

 1. Coconut you mean shredded coconut?
  I love trying different recipes of pancakes as well, will try these soon x)

  1. Yessss shredded😊

 2. Yikes, this post got me so hungry!

  xo Logan
  https://peculiarporter.com

 3. Wow. Amazing! Thank you so much for sharing this! I am definitely going to try these pancakes. It looks so delicious! I have written that oatmeal can also help lose weight: https://www.panaprium.com/oatmeal-weight-loss/ What do you think?

  1. So delicious! I agree that oatmeal helps lose weight as long as you don’t go overboard with portioning 🙂

Leave a Reply